Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt below from the poem “I Knew a Woman” by Theodore Roethke and answer the question that follows. Let seed be grass, and grass turn into hay: I’m
In a solution, when the concentrations of a weak acid and its conjugate base are equal, ________.
Estimate each of these square roots. a) √80 b) √27 c) √110 d) √0.03 e) √0.12
Barbara is wanting to invest for her retirement. what is not something she needs to consider?
Please help, will mark brainliest.
Bacteria that release a toxin that forms a pore in red blood cells leading to hemolysis are using ___ to gain access to the nutrients inside the erythrocyte.
What is the relationship of osmotic pressure to the number of solute particles in a solution?
Compare Debussy's Prelude to the Afternoon of a Faun to Dvorak's 4th movement of the New World Symphony in Romantic Symphonies, Brahms, and Dvořák. Describe the
What should be the angle between the transmission axes of the polarizers if it is desired that one-tenth of the incident intensity be transmitted?
Why might chief joseph mention "general howard" in the first sentence in his speech? to show defiance to show his sorrow because that is to whom he is surrender