prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

What are three reasons cells divide
why do many animals in temperature countries grow thick coats before winter?​
The budgeted overhead cost for the year is $1,260,000. the company has estimated that one-third of the budgeted overhead cost is incurred to support the firm's
To have a negative ion, you must have: A. added a positron to the outer electron shell. B. taken away a proton from the nucleus. C. added an electron to the out
Which of the following scenarios could be considered "using music from a stock house supply?" (Select all that apply.) a sound technician contacts A&M Recor
Show me how to take 24 7/6 into a proper fraction.
Why was Thomas Paine's phamplet, Common Sense, so influential? A. It was only read in England B. It was written directly to King George III only C. It was dire
Is “many” and adjective?
The sample space of a random experiment is {a,b,c,d,e} with probabilities 0.1,0.1,0.2,0.4, and 0.2, respectively. Let A denote the event {a,b,c}, and let B deno
Programs at the ____________ level of the public health pyramid are aimed at changing the cultural competence of the workforce and the capacity of the workforce