meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Fossils most often form when a dead organism is buried in sediments.
Rome’s roads facilitated the administration of a vast empire. What is the meaning of the expression “All roads lead to Rome”?
The number of dogs in a shelter is equal to 4 less than 2 times the number of cats. If there are 20 dogs in the shelter how many cats are there?
A group of related words that has both a subject and a predicate is called a(n): A. adverb. B. clause. C. phrase. D. complex sentence.
Which provision of the Treaty of Versailles had the greatest economic impact on Germany?
Which American president pushed for an independent Jewish state? Franklin Roosevelt Harry Truman Dwight Eisenhower John Kennedy
Organic food is the fastest-growing sector of US agriculture
PLEASE ANSWER ASAP! 12 POINTS An artist wants to frame a square painting with an area of 400 square inches. She wants to know the length of the wood trim that i
To increase an amount by 30% what single multiplier do you use
how do summer conditions affect weathering