SecretUserXx
SecretUserXx SecretUserXx
  • 03-08-2020
  • Mathematics
contestada

four pencils and a ruler cost $1. six pencils and three rulers cost $2.10. find the cost of three pencils and thirteen rulers.​

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 07-08-2020

Answer:

$ 5.65

Step-by-step explanation:

let the cost of a pencil and a ruler be $p and $r respectively.

4p +r= 1 -----(1)

6p +3r= 2.10

divide by 3 throughout:

2p +r= 0.70 -----(2)

Q: 3p +13r= ?

(1) -(2):

(4p +r) -(2p +r)= 1 -0.70

4p +r -2p -r= 0.30 (expand)

2p= 0.30 (simplify)

p= 0.30 ÷2 (÷2 on both sides)

p= 0.15

subst. into (1):

4(0.15) +r= 1

r +0.60= 1

r= 1 -0.60

r= 0.40

cost of three pencils and thirteen rulers

= 3p + 13r

= 3(0.15) + 13(0.40)

= 0.45 + 5.20

= $5.65

Answer Link

Otras preguntas

A long, rectangular room in a Christian church during the early Middle Ages was called a        A. nave.   B. trumeau.   C. barrel vault.   D. transep
Johnson uses this paragraph to accomplish which three of the following purpose
What are some long term effects of Columbus's journeys
what is 20 pounds in ounces
Where does black line appear?
1.3,000km= how many m 2.9yd= how many in 3.15,840ft= how many mi 4. 1.5t= how many lbs 5.One stick of butter is equivalent to 1/2 cup of butter. A recipe calls
Finding the expression
__________ is the school of psychology that believes perception is more than the sum of its parts—it involves a whole pattern. a. behaviorism b. structuralism
Solve using the elimination method 3x + 6y = -6 and -5x - 2y = -14 Solve the system 2x + y =4 and 3x - 2y = 6
Soil composition and horizons vary depending on climate.