146884489 146884489
  • 02-08-2020
  • Mathematics
contestada

Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!

Please help Ill mark you as brainliest if correct class=

Respuesta :

martin58853 martin58853
  • 07-08-2020

Answer:

The cheap one is 8 while the costly one is 17.5

Step-by-step explanation:

Let the cheaper candle be x

And the costly candle b y

X+y = 25.5.... equation one

2.20x +7.3y = 25.5(5.7)

2.2x + 7.3y = 145.35....equation two

Solving simultaneously

X+y = 25.5

2.2x + 7.3y = 145.35

2.2X+2.2y = 56.1

2.2x + 7.3y = 145.35

5.1y= 89.25

Y= 17.5

X+y = 25.5

X+ 17.5 = 25.5

X= 25.5-17.5

X= 8

The cheap one is 8 while the costly one is 17.5

Answer Link

Otras preguntas

A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
What is the connection between 2.3 times 6.9 and 6.9 divided by 2.3.
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
What two numbers has a lcm of 50
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
A car travels at 65 miles per hour. Going through construction, it travels at 3/5 this speed. Write this fraction as a decimal and find the speed
rename the number4 thousand 7 hundreds = 47
WHAT COULD HAPPEN IN THE BODY IF PROTEINS OR ENZYMES LOST THEIR CONFORMATIONS OR WERE DENATURED?