TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Fossils are most commonly found in which type of rock?
Write expression using the distributive property to find the product of 7 times 63
all 231 students in the math club went on a field trip. some students rode in vans ehich hold 7 students each and some students rode in buses which hold 25 stud
i need help with this question
How well did feudalism establish order in the Middle ages?
testosterone directly affects the
Simplify. (-1/2)(4times)(-2)(7y)(-1) A. –28xy B. –28 C. 28xy D. 27
What was religion like in Shang China?
Which powerful religious group often tried to close the theaters in Shakespeare's time? A. the Puritans B. the King's Men C. the Pilgrims D. the Jacobites
The section of the small intestine between the duodenum and ilium?