gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

In 5-6 complete Spanish sentences, introduce yourself. Make sure to include where you are from, what activities you do on a regular basis, and how old you are.
Finding the complement or supplement of an angle givin figure m<1= 31°. Find m<2
Help is much appreciated. : ) All the info is in the picture. :D
Why does the, the, the does the, the does when you does the do the when during coding HTML?
plzs help wnd how do u give brainleist im new
what is the difference between a left and right twix
Draw the Lewis structure for SF6 and show ALL the steps
Which of the following expressions is equivalent to lx - 2| < 3?
Hi “Part of being a person is about helping others.” –
which word has the most negative connotation A. green B. technical C. bossy D. brilliant