nateolmopcymrh nateolmopcymrh
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs maxwell bought 3 3/4 pound roast at 3.75 per pound what was the cost of the roast.

Respuesta :

caitlynjilek
caitlynjilek caitlynjilek
  • 13-05-2020

Answer:

$14.06

Step-by-step explanation:

since you have the price per pound all you need to do is multiply that price by the amount of pounds that the roast is which is 3 3/4 pounds. that converted to a decimal is 3.75 and then you would multiply that number by the price per pound which is 3.75

3.75 x 3.75= 14.0625

you would then round the answer to the hundredths place or the second number after the decimal point so the answer would be 14.06

Answer Link

Otras preguntas

Battles over shipping routes often focus on the control of
If energy is shown on the product side of the equation, then the reaction
Complete parts ​(a) through ​(c) below. ​(a) Determine the critical​ value(s) for a​ right-tailed test of a population mean at the alphaequals0.05 lev
In this text, what is the definition of checks? A stops B marks C pieces of paper used to pay bills D examines
___sides of equal length ___acute angel(s) ___right angle(s) ___obtuse angle(s) The triangle is _____and_____.
list some career paths that involve little to no paper work​
what is 3 ethyl 3, 4 dimethylheptane abbreviated structural formula?​
Please answer the attachment below.I need this done ASAP past due. The First choose is does not/does The Second choose is 96/216/60 The Third choose is less/mor
What is a 1/3 + a = 5/4
(11*10^11)(12*10^12)