ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

practice problem I need help​
If 5 cans of soup cost $4.49, what apuro be the cost for 20 more?
Which of the following does not have a collapsed or indented side(s)? Select all that apply. trapezoid convex polygon parallelogram concave polygon
Select the correct answer. What is the corresponding point on the unit circle for the given radian measure? please help ill make you the brainlyest!!!
find the distance between points u and v in the coordinate plane​
I don’t know please help
Write a narrative story of natural disaster
-24.5 divided by 6.5
Vocabulary How are complementary angles and supplementary angles alike? How are they different? Use the drop-down menus to explain your answer. Choose...(Both t
If 2(3a-b) = 4b and b = 6, what is the value of a A) 0 B) 3 C) 6 D) 9