rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

How can healthcare professionals best maintain the safety of medical equipment? A. ensure equipment is regularly cleaned and disinfected B. get the FDA to test
11. If SABC is an isosceles triangle and ADBE is an equilateral triangle, find each angle measure. B mZ1 = m26= mZ2 = m27 = (483) (9x - 479 mZ3 = m28 = 68 E D с
Which of the following descriptions best defines the term logistic growth? A. A type of growth that is exponential at first but slows as the amount reaches a c
Need the answers ASAP
The equation 3x + 2 = 29 is modeled below. Which is the first step in solving the equation for x?
Stone Company produces carrying cases for CDs. It has compiled the following information for the month of June: Physical Units Percent Complete for Conversion B
uses of stem cells .... write correct answer .​
Which expression represents the phrase " the difference of 18 and 12"?
Write a narrative nonfiction story about Orcas. Make sure to include: 1. 6 paragraphs with 5-7 sentences in each paragraph 2. A complete story 3. Don't forget t
Uranus has a force of Gravity of 8.87 m/s^2. Sam has a MASS of 85 kg. What is his weight in Uranus? *