alexdgoat8
alexdgoat8 alexdgoat8
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared is buying pizza for a class party. If each pizza costs $12.75, including
tax, and feeds 4 students, about how much money will he need to feed 23
students?
A. $20
B. $30
C. $50
D. $80
E. $100

Respuesta :

jessesmithrules5155 jessesmithrules5155
  • 02-05-2020

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link
hello6538
hello6538 hello6538
  • 02-05-2020
He will need $80 (D)

12.75 x 23 = 293.25

293.25 divided by 4 = $73.30

Answer Link

Otras preguntas

write the number in two other forms 7.632
What does the term "white mans burden" refer to
The invention of the water frame served many purposes. Which of the following was not a result of this invention? a. It was possible to produce more durable co
8+0=8 what property is that??
FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS
What's 4/12 reduced too
What are the solutions to the equation y² –1 = 24? Choose all answers that are correct. A. 5 B. 12.5 C. –5 D. –12.5 P.S this is a multiple answer
Emma and Jamie used base ten blocks to show that 40 is one tenth of 400
write in exponent form and word form 10x10x10
who first applied science to dental treatment