chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is part of the lithosphere A: inner core B: outer core C: all of the mantle D: crust and outer part of the mantle ANSWER ASAP!! ''
5. What qualities are important in a close friend? (1 point) agrees with you on everything you say to show loyalty empathizes by showing care and sensitivity to
A sequence is defined recursively by the formula f(n + 1) = f(n) + 3 . The first term of the sequence is –4. What is the next term in the sequence?
During the immigration boom of 1880-1920 large numbers of British, German, Greek, Hungarian, Irish, Italian, Polish, and other Slavic speaking people came to Am
Polyatomic ions ______.
_______ with a child helps investigators to determine whether or not abuse has happened.
Deanna has 80 books in her collection. If 60% of the books are fiction, how many of the books are nonfiction?
Name an element in the third period (row) of the periodic table with one valence electron.
function for y= half of input is output
What happened on 1944, june 6?