amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3. What is espionage? How did Stalin use it?
I need six characters to draw
Which sentence best summarizes the events of the passage? A rancher wavers between the lure of the sea and starting a homestead. O The narrator wonders if he sh
Why is density of a substance independent of sample size?.
How can the two independent clauses below be combined to form a correct complete sentence? Check all that apply. Jonas has homework. It isn’t finished. Jona
Oliver travels 180 kilometres in 24 hours. Work out his average speed. Give your answer in kilometres per hour.​
Older children are more likely to engage in ________ play, which involves ________. a. self-centered; actions directed towards the self. b. self-centered; outc
an abelian group need not be
write a letter to your grandmother inviting her especially to your birthday party next month​
Find a diary entry from someone who traveled on the California Trail.(i already chose a person just need help with the rest) What does that person note about th