Anthony2993
Anthony2993 Anthony2993
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

If you paid $6.99 for a 12 pack of Mountain Dew (yummy!) how much does it cost you for each can? Round to the nearest cent.

1 can of Mountain Dew costs $

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2020

Answer:

it costs you 58 cents each.

Step-by-step explanation:

Answer Link
heyhey75 heyhey75
  • 01-05-2020

Answer:

each can costs 58 cents

Step-by-step explanation:

6.99 / 12 = 0.58

Answer Link

Otras preguntas

List two factors that might cause an organism to restrict its use of a resource.
whats Henry Hudson interesting facts?
what is the answer to this question -√(12)+5√(75)
what is the sum of 6 7/8 + 4 5/8
what does the agora tell us about the culture of athens?
Yolanda owns 4 rabbits. She expects the number of rabbits to double every year.a) after how many years will she have 64 rabbits?b) write and equation to model t
Put brackets in the expression below so that it's value is 45.024. 1.6 + 3.8 * 2.4 *4.2 (*= times )
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
How is carbon dioxide obtained?