wjk8alleelaica4
wjk8alleelaica4 wjk8alleelaica4
  • 02-08-2016
  • Mathematics
contestada

7 apples cost 4.55 dollars how much do 9 apples cost

Respuesta :

mpanderla95
mpanderla95 mpanderla95
  • 02-08-2016
To calculate how much 9 apples cost, you must multiply 9 to 4.55 and then divide by 7. This is done by setting up a proportion.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements accurately describes enzymes? a. Enzymes slow chemical reactions. b. enzymes increase the activation energy of reaction. c.
what is a statement that is true for any number or variable
An oligarchy is best defined as
In poor countries, the disadvantages women face relative to men are: Answer about the same as in rich nations. smaller than in rich nations. greater than in ric
The sum of the page numbers of two facing pages in a book is 145. What are the page numbers?
Find the product 8h x $9/h
Pablo, Sofia, and Mia got some candy eggs at a party. Pablo had three times as many eggs as Sofia, and Sofia had twice as many eggs as Mia. Pablo decides to giv
Complete the sentence: A car driver automatically brakes if a child dashes across the road. This is called a .............................................. reac
Special words or expressions that are used by a particular profession and are difficult for others to understand are called: terminology jargon edicts acronyms
What is the term utilized when union workers refuse to work due to contractual disagreements? A. Strike B. Labor law violation C. WPA Act D. Sunshine law