mendoza02karina mendoza02karina
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: cup is $2.55

Saucer $0.55

Step-by-step explanation:

Cost of cup and saucer is $3.10

Let the cup be x

And saucer be y

I.e

X+y= 3.10......equation 1

Cup which is X is $2 more than the saucer

I.e x=2+y......equation 2

Substitute for X in equation 1

(2+y)+y=3.10

2+2y=3.10

2y=3.10-2

2y=1.10

Y=1.10/2

Y=$0.55

Substitute for y in equation 2

X=2+y

X=2+0.55

X=$2.55

Therefore

The cup is $2.55

The saucer is $0.55

Answer Link

Otras preguntas

Which part of the digestive system assist in breaking down food into smaller molecules? A) mouth & teeth B) stomach C)small intestine D) all of the abov
Simplify -4m + 5n - 2 - 3m + 3n + 7.
Solve for x.8 – 3x – x = 12
Why do Yellow and Blue look good together? Be specific.
What is the minimum length ladder that a worker needs to access a landing nine feet above the adjacent floor?
True or False: Tuition and Fees are the largest cost component at all colleges
Examine the graph. Select each interval where the graph is decreasing. −1−302
PLEASE HELP In the diagram below, DE and EF are tangent to O. What is the measure of ∠DEF?A. 58°B. 126°C. 63°D. 117°
a freshman injures the left ventral root of his first thoracic vertavra when he falls of a fire engin ladder what major functin could be lost due to his injury
A university law school accepts 4 out of every 11 applicants. If the school accepted 336 ​students, find how many applications they received.