raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence below, and use context clues to determine the meaning of the word plethora. After the successful concert, the band was flooded with a plethora
What are two ways to find an equivalent ratio for 10:25?
___ is the least amount due on a bill. A. Any minimum payment B. Monthly payment C. Minimum monthly payment D. Minimum monthly premium
Can u make a triangle with 2.1 in., 4 in.,7.9 in.
Los españoles incluyeron en la tradición índigena la misa católica. True or False
If a pair of parallel lines are rotated, which is true? A) The lines remain parallel only if rotated 180°. B) The lines remain parallel only if rotated 3
The cells of your skin that are responsible for absorbing harmful UV rays are called? ______________
use the cubic model y=10x^3-12x to estimate the value of y when x=3
Can someone pls help me with this.. Thanks in advance
t) Draw a sketch to help you solve this problem. Express your answer in simplified form. Sophia was carrying bag of popcorn to her seat in the movie theate