Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store pays $939.52 for a television.The store marks up the price by
25% . What is the new price?

A store pays 93952 for a televisionThe store marks up the price by 25 What is the new price class=

Respuesta :

bamboola1 bamboola1
  • 03-04-2020

Answer:

$1174.40 is the new price.

Step-by-step explanation:

939.52 / 0.25 = $234.88

939 + 234 = $1173

.88+ .52 = $1.40

+ = $1174.40

Answer Link

Otras preguntas

What are the solutions to the quadratic equation 4x2 + 28x = 0?
How did horizontal integration limit competition? (8 points) Fewer independently owned companies existed to compete. Companies agreed not to compete, so they al
between what two consecutive integers does √73 lie???? A: 71 and 73 B: 8 and 9 C: 9 and 10 D: 10 and 11
Jack and Luke were wrapping presents. Jack was able to wrap presents at a constant rate of 3 presents every 15 min. Luke was able to wrap presents at a constant
The function f(t) = t2 + 6t − 20 represents a parabola. Part A: Rewrite the function in vertex form by completing the square. Show your work. (6 points) Part B:
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
In the graveyard scene, the First Clown describes why Hamlet was sent to England. Pick the answer that best paraphrases his statment below. FIRST CLOWN: 'Twill
Unlike endocrine glands, exocrine glands A. utilize ducts to release their secretions. B. produce and release secretions. C. release secretions into the blo
the expansion of the railroad directly led to economic growth in the us because
I was mainly located on the Arabian Peninsula south and east of the Byzantine Empire. What empire am i?