gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

An atom of iron has the atomic number 26. this means that it has 52 protons. 13 neutrons. an atomic mass of 26. 26 protons. 13 electrons.
When your friend, who is under the influence, wants to drive you home from a party, what is the best option? Both of you get a ride from someone sober You rid
Republicans’ 1994 contract with america prevented congress from passing costly federal programs without a debate about how to __________ them.
To show the variation in a set of data, what do you calculate?
Which of the following best describes what happens to an enzyme after it catalyzes a chemical reaction? (2 points) Its mass decreases since part of the mol
How did most middle Atlantic states abolish slavery
Which state about luminosity is NOT true?
What is the product of 2 1/2 and 6
Why were dalton’s ideas about atoms considered a scientific theory, whereas the ideas of ancient greek philosophers were not?
Being underinsured is one of the main reasons that some people are unable to get quality health care. Please select the best answer from the choices provide