johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

You put 1500 in an account. That earns 4% annual simple interest. HOWEVER, the interest earned each year is added to the principal to create a new principal (en
What numbers multiply to give me 12 but add to give me -7
According to the biological species concept, for speciation to occur, _____. according to the biological species concept, for speciation to occur, _____. the nu
In which ways does Odysseus’s character change over the course of The Odyssey? Check all that apply.
which of the following best describes a property of water? A. Requiring a low amount of heat to change temperature B. Being unable to make many solutions C. R
can someone please help me with this question?
20 sets of these bones in a human what are they
Sam and Justin both put $100 in a savings account. Justin decides he will put in additional $10 each week. Sam decide to put an additional 10 % of the amount ea
if you are suffering from allergies or a cold a doctor will likely recommend which type of drug
What is the simplified version of 5(-2)+47