Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

sara fed each of her three dogs 3/4 cup of dog food for breakfast. How much dog food did Sara feed her dogs in all ?
How do You do solving system of equations by solving for a variable
The acceleration of an object would increase if there was an increase in the A) mass of the object. B) force on the object. C) inertia of the object. D) fric
What is a geographical difference between central Europe and northeastern Europe?
Identify two ways in which space​ exploration has influenced Florida's economy and culture
(1) Dr. Martin Luther King Jr. uses repetition to give his speech rhythm and momentum. (2) "Let freedom ring” is a phrase which is used many times in his speech
Which sentence best describes the role of the Federal Reserve System? a)Its role is to monitor labor cycles and regulate resources. b)Its role is to regulate US
because stars are said to have a life cycle , we expect that they will eventually die cease to have an orbit continue to move in circular orbits create living
If box a has a volume of 24 and box b is similar to box a. Box b is created by multiplying box a's dimensions by 4. What is the volume of box b
The light from Andromeda galaxy takes about 2.6 million years to reach Earth. Which of these statements is correct about the Andromeda galaxy? (1 point) It i