alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Which two sets of lines in the poem illustrate that death's power is an illusion? Sonnet 10 by John Donne Death be not proud, though some have called thee Mi
I need help with 4a and 4b
Please help which box goes in which category
11 3.097 round to the nearest hundredTh
These were the nations united against the Axis during World War II.
I need help please.
Charlie is at a small airfield watching for the approach of a small plane with engine trouble. He sees the plane at an angle of elevation of 32. At the same tim
Whom does Cecily wish would visit? A. Gwendolen B. Miss Prism C. Ernest
The annual defense budget in the united states is about
Changes in community composition and structure over time are called