firesquad3990 firesquad3990
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ariel and ber friends purchased some drinks and pizza slices at the snack bar each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

katie6680
katie6680 katie6680
  • 04-03-2020

Answer:

5 peices of pizza for $4 each

and 4 drinks for $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to turn 2/5 into a decimal
NOT A MULTIPLE CHOICE QUESTION, I NEED AN ANSWER FOR ALL!!! I. The Bread Machine (25 points) In real life, you must often make choices about whether to buy some
How do you solve 216^x-1=6
what does 3,676,487 rounded to the nearest thousand?
Louis XIV was a divine- right monarch. what does that mean? and how did louis use religion to strengthen his political position?
How did the fighting in Iwo Jima and Okinawa affect the Allies' Pacific strategy? It was decided that the Soviet Union would begin to send troops to the Pacific
Which group works to help get pardons for past offenses? Amnesty International International Red Cross
how did the coastal mountains form
how were minorities at a disadvantage during the great depression
how many countries and how many dependencies are located in the lesser antilles