jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

Factor −1/4 out of −1/2x−5/4y. The factored expression is .
What is negative 6+positive 2 equal to
15. The Battle of the Alamo is considered a turning point because it A. Was the final battle of the Texas Revolution B. Led to the execution of Santa Anna C. In
1. A dining hall had a total of 25 tables-some long rectangular tables and some roundones. Long tables can seat 8 people. Round tables can seat 6 people. On a b
Marquise is 9 years old. In two years, Marquise will be 1/3 of his mother’s age. What is his mother’s age?
At two weeks old, Tabby the Cat weighed 10 ounces. Now that he's older, Tabby weighs 15 pounds and 3 ounces. How much more does he now weigh?​
27. DORIS PURCHASED A NEW AUTOMOBILE ON CREDIT WHEN SHE WAS SIXTEEN YEARS OLD. TWO DAYS AFTER HER NINETEENTH BIRTHDAY SHE SOUGHT TO RESCIND HER OBLIGATION TO
5.5B+4R=285, point, 5, B, plus, 4, R, equals, 28 The above equation is true if Amit buys BBB pounds of blueberries and RRR pounds of raspberries at a farm where
Bella plans to put $300 into a savings account. She can place her money into an account represented by p(x) = 3x+300, or into another account represented by n(x
ASAP pls help me : (