avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Kurris is 50 years old. In four years, his house will be paid off and his daughter will be finished with collage. He wants to take out a five-year level-ter
Static electric charges are changes that________ 1) Are produced by batteries. 2)Flow through wires. 3) Involve the transfer of protons between atoms. 4)Are sta
Solve for xxx. Enter the solutions from least to greatest. (x -7)(-4x -2)=0(x−7)(−4x−2)=0left parenthesis, x, minus, 7, right parenthesis, left parenthesis, min
Explain the rock cycle with the help of diagram and how does weathering affect the rock cycle.​
please solve and find the value of x.
Suppose the two measures of a center are 82.5 degrees and 83.6 degrees. Which value is the median? A. 82.5 B. 83.6
find nth term of -15,-18,-21.....
can anyone solve this​
How does Langston Hughes use the speaker to represent the strength of black Americans on his "I , Too" poem?
What conclusion can be determined from the dot plot below? A. The median of the data set is 3. B. The mean of the data set is 3. C. The range of the data set is