janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Create a works-cited list entry for the following information. Be careful! Remember, your capitalization, spacing, and punctuation must be exact. A DVD produce
Adam is playful, but sometimes moody; fussy but generally tolerant; and sometimes quiet, and other times boisterous. his temperament would be categorized as ___
What are the next two numbers in the pattern? 12,500, -2500, 500, -100, ....
Identify the prepositional phrase in the following sentence: The roads are often impassable in the rainy season, but year-round air and ferry services are avai
Why did mendeleev switch iodine and tellurium?
What perspective looks at social institutions in context of how they contribute to the stability of society?
The Weight of water is 62 1/2 lb per cubic foot how many cubic feet would be occupied by 235 lb of water
The british theory of mercantilism by which the colonies were governed held that
what is the range of 34, 56, 13, 98, 75
read the excerpt from the Gettysburg address. Just as( I would not be) a slave, so( I would not be) a master. what rhetorical device is created by the italicize