kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

A friend says, "i'm thinking about getting some help for my problem drinking. what's the most commonly used form of treatment?" your best answer is:
What happens right before transcription begins? a. mrna is produced from nucleic acids. b. the transcription process stops. c. dna is produced from the mrna. d.
slove the system of equations 3x-7y=5 and 9y=5x+5
necessary steps to make a transgenic organism
If 5(x - 4) + 2 = -173, what is the value of x
According to the article, what's the third step in the naturalization process?
Explain how adding fertilizer to an ecosystem can cause damage to it
A radio news broadcast presents the opinions of those in favor of and those opposed to the city building a new sports stadium in your area. The source is _____
i need help on 15 a,b,c
what was one way untied states participation in world war 2 affected the american economy