kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

Use special right triangles to find the exact value (no decimals). 1) sin 60° 2) tan 60° 3) cos 30° 4) sin 45° Can someone explain? I don't get it.
A merchant realizes a markup of​ $42 by selling an item at a markup of​ 37.5% of cost. The​ merchant's overhead expenses are​ 17.5% of the regular selling price
the process or action by which one thing absorbs or is absorbed by another. is wht?
Object A and Object B have the same kinetic energy, but object B is moving faster. What can you infer about Object A?
2 hardboiled eggs and 2 pieces of bacon, how many calories
Andrew’s rotation maps point M(9, –1) to M’(–9, 1). Which describes the rotation?
Compare the causes and effects of the development of constitutional monarchy in England with those of the development of absolute monarchy in France, Spain, an
The given problem refers to right triangle ABC with C = 90°. Use the given information to find the exact value of the six trigonometric functions of A. b = 15,
Which of the following upset the united states and moved it closer to entering the war? the zimmerman telegram restrictions on u-boat warfare the british blocka
Find the inverse of g(x)=-2x+4