xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

are these equations equivalent?
A plant uses the energy from sunlight to create oxygen and glucose from carbon dioxide and water. Which statement is true about the changes that have occurred?
I need help with question 1 a and b
Quadrilateral EFGH has the vertices E (-1,5), F (-2,3), G (-9,7), H (-3,6). What quadrant would all the vertices of quadrilateral EFGH' be in after a 90 degree
What is Detroit City general political environment is like?(Conservative?  Liberal?  Democrat? Republican?)​
Some paragraphs build up to a main idea, so the topic sentence is at the _______
PLSSSSS HELPPPPPP MEEEE
How many units of information does each gene contain? A. 1 B. 10 C. 100 D. 1000
This one, (linked picture)
A family pays $19 each month for internet access. Next month the cost will increase by 5% because of an equipment fee.after this increase, what will be the cost