xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

What would all of the large-mouth bass living in Lake Lure, North Carolina comprise? A) a covey B) a community C) a population D) an abiotic factor
all the alleles of a specific gene in a population make up the A.Gene Pool B.Mutation Potential C.Dominant Factor D.Chromosomes for that population
An example of a value is ____. A.) The exercise of freedom B.) Property ownership C.) Service on a jury D.) Payment of taxes
Gabe invested $350 in baseball cards. If he lost d dollars when he sold the cards, which expression represents the amount of money he received for his baseball
Look up Proverbs 3:5. "Trust in the with all thine heart; and lean not unto thine own understanding."
Paul sells chocolate chip cookies and peanut butter cookies. • baking a batch of chocolate chip cookies takes 1.75 cups of flour and 2 eggs. • baking a batch
why did the British put all those tax laws on the colonist
This equation will be in standard form if you subtract 2x2 from both sides and subtract 8x from both sides. 7x^2+6x+8=2x^2-8x A. True B. False
two identical brass balls mounted on wooden posts initially have different amounts of charge, one +5uC and the other +19uC. the balls are allowed to touch and
What was the purpose of the English Colony at Jamestown?