mckenzieweems07 mckenzieweems07
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?

Respuesta :

sarasadler
sarasadler sarasadler
  • 16-01-2020
3 dollars hope this helped :)
Answer Link
meyersluc
meyersluc meyersluc
  • 16-01-2020
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
Answer Link

Otras preguntas

Divide the following polynomial using synthetic division, then place the answer in the proper location on the grid. Write answer in descending powers of x. (x^5
What is a kind of biochemical that does not dissolve in water and makes up cell walls fats oils and waxes?
List multiples to find the LCM of 27 and 45 A. 45 B. 675 C. 1, 215 D. 135
Special, temporary committees of Congress for specific purposes are called a: select committees b: joint committees c: standing committees d: conference committ
when an atom of lithium loses an electron, the atom becomes a 1. negative ion with a radius smaller than the radius of the atom 2. negative ion with a radius l
By the early 1800's, much of Europe still had a less efficient transportation system than A. the Roman Empire. B. the Safavid Empire. C. the Ottoman Empire. D.
Which of the following bonds is the most polar in nature: (1) Cl2 (2) HCl (3) HBr (4) HI
find three consecutive even numbers whose sum is 96?
One major reason European countries engaged in imperialism in the late 19tb century was to (1) gain a better understanding of unknown territories (2) ease tens
This state has the "World's Tallest Living Christmas Tree?" Maine or California?