100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

If four times Catherine's age is subtracted from 5 times joses age, the difference is 32 years. Jose is 16. Find Catherine's age
What event in the development of the brain leads to the need for synaptic pruning?
What document forbade the king of england from declaring martial law during peacetime?
In the second half of the essay, madison makes two arguments to justify how the federal system that he is proposing supports the arguments he makes in the first
Why would a researcher use a secondary source instead of a primary source when analyzing a historical event
If sin(x) = 1/3 and sec(y) = 13/12 , where x and y lie between 0 and π/2, evaluate the expression using trigonometric identities. (Enter an exact answer.) cos(
How did the fur trade reshape relations between the indian peoples who participated in it?
What is 45/90 simplified
omega just got her pilot's license and wants to rent a plane. The Platinum Plane Company charges $180 plus $92 per hour to rent a plane. The Plastic Plane Compa
Solve the quadratic by quadratic formula below a^2-4a=21