pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

Wy does the speed of sound depend on air temperature?
How is photosynthesis and cellular respiration related?
World war 1 from August 4th 1914 until November 11th 1918 during this time an estimated 10 million lives were lost about how many people were dying per day
Solve ax2 + bx +c = 0 when a=5, b = -23 and c = 12 to find the zeros (x intercepts)
Which of the following countries did not colonize the South Pacific and Australia? a. Spain b. Germany c. Great Britain d. Switzerland
Which was a consequence of the Watergate scandal? The Electoral College met in a non-election year to choose a new president. An appointed vice president assume
The flow of electrical charges in this is caused by energy differences and voltage a) voltage b) insulator c) current d) circuit
Discuss five negative impacts of the social network individuals rights to privacy and safety
Does khong mean no in vietnamese
what's 2 and 2/5 divided 18? reduce answer