Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Clara earns at least $36.75 but not more than $98 working. she earns $12.25 per hour. the number of hours it takes clara to earn p dollars is modeled by a funct
Explain how genetic engineering can be vital to sustainable agriculture practices.
Why matter has mass
Which landmass do you think was located over the south pole in the time of pangaea?
I'm stuck on trying to get X
If a student were assigned a research paper discussing Alexis de Tocqueville's beliefs and observations, which idea would the student likely include?
Which number produces an irrational number when multiplied by 1/3
The problems experienced by the british colonists were best expressed in which document?
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 48 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function h = –16t2 + 48t + 6. a. In how m
The British colonization of India took place at the end of this empire.