Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why did George Washington refuse to take slavery for being Commander in Cheif? A. He was a rich man. B. The slavery was not high enough. C. He believed a comman
Which best explains why the delivery of William Faulkner's Nobel Prize speech does not support its rhetoric and purpose? A. The purpose is to inspire, but the d
Cards with the numbers 1 through 50 are placed in a box and thoroughly shuffled. What is the probability of randomly selecting a card with a number less than
Railroads were important to the armies during the Civil War because they moved soldiers, guns, ammunition, and food. A. True B. False
describe 58 as a sum of ten and ones
Assuming 50% efficiency, 150 kcals of chemical energy would result in __________ of kinetic energy.
A bag containing 5 red balls, 8 blue balls and 7 yellow balls, what % of the balls are blue?
Can someone please solve 10n - 3 = 7n + 21
How much larger is one cubic foot than one cubic inch
The ___ says that evidence gained as a result of an illegal act by police cannot be used against the person from whom it was seized