stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 14.8256 in expanded form
Convert 8 milliliters to fluid ounces use 1 mL. = 0.034 fl oz.
predict the miles traveled in 5 hours at a rate of 189 in 3 hours
Which three glands secrete the protein fluids which are constituents of semen?
why did the roaring twenties get its name
is 3/5 a rational number
Traveling over land,what might be a good route
is light given off in small particles called photons
which of the following is a viewpoint espoused by Locke?a)the idea that government was instated to preserve life, liberty, and property.b)the idea that governme
Kaitlin buys 9/10 pound of orange slices. She eats 1/3 of them and divides the rest equally into three bags how much is in each bag