inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

seth traveled 1 mile in 57.1 second how fast did he go in miles per hour
What is 5000 one tenth of?
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only
If 6 and x have the same mean (average) as 2,4, and 24, what is the value of x? And how?
seth traveled 1 mile in 57.1 second how fast did he go in miles per hour
a=(vf-vi)/t solve for vf
using exactly four 4s and any operations write an expression to equal the number 3
Two trains leave the station at the same time, one heading East and the other heading West. The westbound train is going 60mph. The eastbound train is going 80m