Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

He type of company that sells securities specializing in real estate ventures, and requires a minimum of 100 investors, is known as:
The old containers of laundry detergent hold 50 ounces. The new containers hold 20% more than the old containers.How many ounces do the new containers hold?
550/0.11 Do it step by step please
how many centimeters are in 3.25 km
It took Ray 0.45 hour to rake the leaves and 3/4 hour to mow the lawn. How many minutes did it take him to do both tasks?
What was the outcome of the second treaty of fort laramie?
the price of an item will go up if the supply decreases true or false
How much information is enough for an accountant to comply with the full disclosure principle?
David buys 6 pencils for £1.20. How much would 4 pencils cost him.
Recent research shows that we can override the draw of noisy or novel stimuli.