abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINEST TO CORRECT ANSWER (50 points) Swimming Pool On a certain hot summer's day, 173 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.
When two substances are mixed, they might form a new substance. Which of the following would indicate that a new substance has been formed?
Select the numeral form of this number written in scientific notation. 6.4 × 107 1/ 6,400,000 2/ .000000064 3/ 0.000000064 4/ 64,000,000
If you will create an oil vector art in Adobe Photoshop. What are the things you want to vector? And why?​
What continent has the highest rate of population growth?.
Which expression is equivalent to 2(x + 1)?
Do you think President Richahard Nixon regretted his decision of sending the National Guards? Why or Why not?
If you were in-between Earth's tidal bulges, what tide would you experience??? Help
Zara and her neighbor both had a neighborhood lemonade and cookie sale last weekend. Zara made $21.75 while her neighbor made $43.50. Write a system of equation
What's More Activity A Yourk of two possible topics for each type of essay discussed. Write your answers in your notebook or on a separate sheet of paper. Infor