mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Can you guys please help me get the right answer I already got one wrong I can’t get another wrong!❤️
please very soon I offer the crown !!! + 10 points urgently !!!
Question 1 Which of the following governs the motion of our solar system? Magnetism Gravity Sunlight Friction
What transitional tags would work BEST to introduce additional details about a topic? 1. however, in contrast, yet, but 2. in conclusion, in summary, to summari
Number 6 please answer
How is the idea of "the caged bird" represented differently across artistic mediums?
why is biodiversity in trees good for ecosystems?
x, 8, y make an arithmetic sequence. x, y, 20 also make an arithmetic sequence. What is x and y?
Please help, will give brainliest!
GUYS! I NEED THE ANSWER QUICKLY. Write the following ratios as FRACTIONS in the simplest form. 4 HOURS TO 10 MINUTES