marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Which best describes Ngo Dinh Diem?
An example of ________ would be when overweight people file suit against manufacturers, distributors, or sellers of food products, charging these parties with r
The owner’s equity isa. added to assets and the two are equal to liabilities b. added to liabilities and the two are equal to assets c. subtracted from liabilit
what is 45 times 35 divided by 344
Write a function in MATLAB called MYCURVEFIT that determines the y value of a best fit polynomial equation based on a single input, an x value. Predict the y va
Older adults don't suffer from body image problems because they are more accepting of who they are. Please select the best answer from the choices provided OT F
While mining, Joan found a large metal bar that weighted 40 grams. Joan was able to determine that the bar contained 35% zinc. How many grams of zinc are in the
(a) Aluminum foil used for storing food weighs about 0.3 grams per square inch. How many atoms of aluminum are contained in one square inch of the foil? (b) Usi
Glenn is the R&D manager with Quick Print Inc. The company is having a problem with one of its most popular copiers jamming. The vice president of marketing
what is the answer to |-7+5|+8​