meni35 meni35
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

Dave bought a soft drink for $4 and 8 candy bars. He spent a total of $36. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

onefloed onefloed
  • 13-10-2019

Each candy bar cost $4.

Step by step:

(Total spent) $36 - (soft drink) $4 = $32 (left for candy bars)

$32 divided by 8 (candy bars) = $4

Therefore, each candy bar was $4.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following best explains why the English were founding colonies in North America in the early 1600s?A. OverPopulation in EnglandB. Religious freedom
in central america, most industrial employment occours in?
_____ involves creating new systems, resources, or processes to produce new goods or services and/or serve new markets.
What is 5.82 times 13?
why do you think pharaohs like Ramses the great built huge temples
Cabinets containing should be kept locked at all times.
When was the nineteenth amendment passed?
if humans moved to another planet or to a moon, what sort of special equipment would be necessary for survival??
What kind of ruler is Justian towards his people?
Rationalise the denominator 10/root 2