banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
What are the 4 main products for southeast
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
What is the meaning of Pangaea
The discovery of gold in Transvaal contributed to the start of _____?the Anglo-Boer WarWorld War IIWorld War Ithe Peloponnesian War
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00