makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Really need help with this one
can anyone help me with these questions
You want to buy a new sweater. The regular price was $48 dollars. The sale price was $34. What was the percent of discount to the nearest percent?
Who is in line to be President after the Vice-President? A House member elected by special election A Senator The House Speaker A Committee Chairman
4. Dayon and Naqueal go on a run everyday after school. For every 2 blocks Naquealruns, Dayon runs a block.A. Record the ratioB. Write an equivalent ratio if Da
A NUMBER IS SELECTED AT RANDOM FROM THE SET (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10). LET 'A' BE THE EVENT THAT A NUMBER GREATER THAN 6 IS SELECTED AND 'B' BE THE EVENT THAT A 'S
Convert 1/6 to a percent
What is the arm signal for a left turn?​
Please answer this correctly
Kepler's laws are used to plan the orbits of artificial satellites around the Earth. True False