jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

solve algebraically using substitution or elmantion your choise -2x + 6y = -10 y = -4
unit test earth science semester 2 lesson 1
What is the yyy-intercept of y=5y=5y, equals, 5? choose 1 answer: choose 1 answer: (choice a) a (5,0)(5,0)left parenthesis, 5, comma, 0, right parenthesis (choi
A parabola can be drawn given a focus of (7, -11) and a directrix of y = -3. What can be said about the parabola?
Due at 11:59 PLS HELP
Explain how to divide 42 by 2 1/3
Which action is part of correctly citing authors work
At Glencliff High School, the photography club has 23 members, which is 12 fewer than the hacky sack club. Does the hacky sack club have 35 members or 11 member
I read a quote from this book called "No Longer Human" (Nigen Shikaku). I understand what he's trying to ask, but I don't have an equally understanding answer.
Application Question: In Lancaster county, Pennsylvania, it is common for members of the Amish community to use wind mills to pump water from underground to fil