trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Before scientists learned how to make artificial fertilizers, what key process limited the amount of nitrates available to plants in most ecosystems?
Sumerian cities were characterized by A. canals, protective walls, and homes made of wood. B. some narrow, unpaved streets, protective walls, and homes made of
Which phrase best describes DNA? A. the structure that allows biochemical reactions to occur B. the structure that translates information into action C. the mol
A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce? $
Which statements accurately describe Russia's geography? Choose all answers that are correct. A. The Ural Mountains form a natural barrier between Asian Russia
What is the sum of 3 sixteen and 2 nines
Using E= mc2 , solve for m. Then, find the value of m if E = 725 and c= -5
x^2-9x+8 what is the Factor to this problem
Can someone SMART redo these questions I mean I made a seven and I did all I could I need to know what went wrong
lara, daniel and josh had summer jobs. lara earned $5.25 per hour. daniel eatned $4 per hour plus a bonus of $100. josh earned $500 for the summer a. If Lara ea