jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
How would you define psychological realism?
The Habsburg Empire did all of the following EXCEPT A. take control of Hungary, Croatia, and Slovonia. B. lose their Holy Roman Empire in Germany. C. remain a c
You would expect a phosphorous-chlorine bond to be 1. nonpolar, with the neither end having a partial charge. 2. polar, with neither end having a partial charge
wats the 60% off a prize that is $20.00
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b