michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

The Black Panthers were a feared and greatly-publicized group of militants. True False
The way the words look on the page (capitalization, line length, etc) Select one: O graphic elements Ometer O Rhythm Olines​
162.50 if this represented a 6.5% increase what is her monthly salary after the raise
What would the corrext problem be for the fraction 7/8
What was one of the major French accomplishments in North America?
2. What did the book of Countries teach?
For the formula F = 95K – 455.67, what is the value of K when F = 0?
Which mood does the setting in this stanza from “The Battle of Blenheim” best create? A. hopeful B. anxious C. somber D. whimsical
The weight of 4 eggs is shown. Identify the constant of proportionality of total weight to number of eggs.
what year did the civil war begin?​