mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Justin is rode his bike on a path that is 7 kilometers long. What Is the length of the path in meters
In witch system of government would states function independently of each other?
The table below shows the number of pizzas sold each day at Pete's Pepperoni Pizza. The goal at Pete's Pizza is for 75% of the pizzas sold each day to have pepp
Which statement accurately describes the us Supreme Court
Ugh someone help me what is h
______ clouds are formed when air masses rise vertically in the atmosphere. a) Cumulus b) Nimbus c) Cirrus d) Stratus
Answer the following question with at least three complete sentences. Be sure to use specific examples from the lessons in your answer. What were the benefits
the number of neutrons in an atom is determined by which if the following means?
I need help with 6,8,and 9. But not 5
Please help with number 5. Just ignore the pink pen :)