bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are valid names for the given triangle? Check all that apply:
Compare and contrast the responses of private relief agencies and state and federal governments to the Great Depression. Drag each response to the correct categ
Were F.Scott Fitzgerald and Ernest Hemingway possibly a couple?
Pete's Pasteris sells cupcakes in packs of 4. A caterer needs between 42 and 50 cupcakes for dessert. Name two possible number between 42 and 50 that are multip
dont mind my dirty chromebook just answer the question
The boundary between argentina and chile is an example of a.
Uracil ________. a. contains nitrogen b. is a pyrimidine c. is found in RNA d. all of the above
how does caroline perceive herself in i and you?
Which graph best represents the solution to this system of inequalities?
jada can write 3 1/4 pages in 8 minutes. At this rate, how many pages could jada write in 24 minutes?